Valresultat för Borås kommun i Götalands län för EU-valet 2014

Översikt

Kommunen ingår i Götalands län

Längre ner kan du se detaljerad röstfördelningen för EU-valet 2014 i Borås kommun.

Visa valresultat

Klicka dig vidare för att se valresultat för Borås kommun i andra val.

Valresultat för Borås kommun i EU-valet 2014

Väljarstöd i riksdagsvalet

Parti %
Socialdemokraterna 26,31 %
Moderaterna 14,75 %
Miljöpartiet 14,07 %
Sverigedemokraterna 11,46 %
Liberalerna 8,18 %
Kristdemokraterna 6,70 %
Vänsterpartiet 6,31 %
Centerpartiet 5,65 %
Feministiskt Initiativ 4,01 %
Piratpartiet 2,08 %
Blankt 1,20 %
Övrigt 0,48 %

Partifördelning

Blockfördelning

Valdistrikt i Borås kommun

Nedan presenteras samtliga valdistrik som finns i Borås kommun

Aplared
Borgstena
Borås 1 Norrmalm-Kypered
Borås 2 Norrmalm-Västra
Borås 4 Norrmalm Nedre
Borås 5 Norrmalm-Linnéparken
Borås 6 Bergdalen
Borås 7 Björkäng-Östermalm
Borås 8 Hulta Västra
Borås 9 Hulta-Brotorp
Borås 10 Hulta-Sörmarken
Borås 11 Hässleholmen-Fjärding
Borås 12 Hässleholmen-Alnen
Borås 13 Hässleholmen-Boda
Borås 14 Norrmalm-Liljeberget
Borås 15 Hässleholmen Norra
Borås 26 Högskoleområdet
Borås 27 Engelbrektsområdet
Borås 28 Lugnet
Borås 29 Övre Villastan
Borås 30 Nedre Villastan
Borås 31 Bergsäter
Borås 32 Trandared-Söderkulla
Borås 33 Trandared
Borås 34 Trandared-Strömsdal
Borås 35 Trandared-Skolan
Borås 36 Trandared-Söderfors
Borås 37 Hedvigsborg-Kristineberg
Borås 38 Hedvigsborg-Kråkered
Borås 39 Dammsvedjan
Borås 40 Kristineberg
Borås 41 Kristineberg-Gässlösa
Borås 51 Centrum
Borås 52 Druvefors
Borås 53 Göta
Borås 55 Regementet-Funningen
Borås 56 Parkstaden
Borås 57 Hestraklint
Borås 58 Nedre Byttorp
Borås 59 Övre Byttorp
Borås 60 Tullen Norra
Borås 61 Tullen-Viared
Borås 76 Sjöbo-Nord
Borås 77 Sjöbo-Ekäng
Borås 78 Sjöbo-Barnhem
Borås 79 Sjöbo-Nolhaga
Borås 80 Sjöbo-Småstugeområde
Borås 81 Sjöbo Torg
Borås 82 Sjöboklintområdet
Borås 83 Alideberg-Ryda
Borås 85 Norrby Spinnaren
Borås 86 Norrby Billdalsgatan
Borås 88 Hestra-Ekås
Bredared
Brämhult Norra
Brämhult Södra
Brämhult-Svensgärde
Dalsjöfors 1 Västra
Dalsjöfors 2 Östra
Dalsjöfors 9 Centrum
Dannike
Fristad Centrum
Fristad Tärby
Fristad Västra
Gingri
Gånghester
Kinnarumma
Målsryd
Rydboholm
Rångedala
Sandared 1 Öster
Sandared 2 Väster
Sandhult-Norra
Seglora
Sjömarken 1 Södra
Sjömarken 2 Norra
Sparsör Frufällan
Svaneholm
Tämta-Vänga
Viskafors
Äspered