Valresultat för Göteborg kommun i Västra Götalands län för Riksdagsvalet 2010

Översikt

Kommunen ingår i Västra Götalands län

I Riksdagsvalet 2010 var det Socialdemokraterna som fick bäst resultat med 29,4 % av rösterna i kommunvalet för Göteborg kommun. Samtidigt var det Socialdemokraterna som fick bäst resultat med 28,2 % av rösterna i landstingvalet för Västra Götalands län och slutsligen var det Moderaterna som fick bäst resultat med 30,4 % av rösterna i riksdagsvalet. Allt baserat på hur folket röstade i Göteborg kommun i Västra Götalands län under Riksdagsvalet 2010.

Längre ner kan du se detaljerad röstfördelningen för Riksdagsvalet 2010 i Göteborg kommun.

Visa valresultat

Klicka dig vidare för att se valresultat för Göteborg kommun i andra val.

Valresultat för Göteborg kommun i Riksdagsvalet 2010

Väljarstöd i kommunvalet

Parti %
Socialdemokraterna 29,37 %
Moderaterna 25,53 %
Miljöpartiet 9,90 %
Liberalerna 8,37 %
Övrigt 7,41 %
Vänsterpartiet 7,12 %
Sverigedemokraterna 4,45 %
Kristdemokraterna 3,77 %
Centerpartiet 2,30 %
Feministiskt Initiativ 1,16 %
Blankt 0,98 %
Piratpartiet 0,61 %

Partifördelning

Blockfördelning

Väljarstöd i landstingsvalet

Parti %
Socialdemokraterna 28,20 %
Moderaterna 27,56 %
Miljöpartiet 10,39 %
Liberalerna 8,56 %
Vänsterpartiet 8,54 %
Kristdemokraterna 4,59 %
Övrigt 4,55 %
Sverigedemokraterna 4,21 %
Centerpartiet 2,65 %
Blankt 1,34 %
Piratpartiet 0,74 %
Feministiskt Initiativ 0 %

Partifördelning

Blockfördelning

Väljarstöd i riksdagsvalet

Parti %
Moderaterna 30,37 %
Socialdemokraterna 25,22 %
Miljöpartiet 10,71 %
Vänsterpartiet 8,53 %
Liberalerna 8,40 %
Kristdemokraterna 6,10 %
Sverigedemokraterna 4,89 %
Centerpartiet 3,82 %
Blankt 0,95 %
Feministiskt Initiativ 0,86 %
Piratpartiet 0,82 %
Övrigt 0,26 %

Partifördelning

Blockfördelning

Valdistrikt i Göteborg kommun

Nedan presenteras samtliga valdistrik som finns i Göteborg kommun

Askim, Askim
Askim, Billdal
Askim, Brottkärr
Askim, Hult
Askim, Lindås
Askim, Lyckhem
Askim, Norra Hovås
Askim, Norra Sisjön
Askim, Nygård
Askim, Pilegården
Askim, Skintebo
Askim, Södra Hovås
Askim, Södra Sisjön
Askim, Trollåsen
Backa, Aröd
Backa, Backa Röd
Backa, Backadalen
Backa, Brunnsbo
Backa, Bäckebol
Backa, Bällskär
Backa, Norra Backa
Backa, Selma Lagerlöfs torg
Backa, Skogome-Sankt Jörgen
Backa, Skälltorp
Backa, Södra Backa
Backa, Tingstad
Backa, Åketorp
Bergsjön, Gärdsmosse
Bergsjön, Gärdsås
Bergsjön, Komettorget
Bergsjön, Norra Bergsjön
Bergsjön, Rymdtorget
Bergsjön, Siriusgatan
Bergsjön, Södra Bergsjön
Bergsjön, Östra Bergsjön
Biskopsgården, Badvädersgatan m fl
Biskopsgården, Jättesten
Biskopsgården, Kärrsmossen
Biskopsgården, Länsmansgårdens Centr
Biskopsgården, Norra Biskopsgården
Biskopsgården, Norra Länsmansgården
Biskopsgården, Stackmolnsgatan m fl
Biskopsgården, Svarte Mosse
Biskopsgården, Svartedalen
Biskopsgården, Södra Biskopsgården
Biskopsgården, Södra Länsmansgården
Biskopsgården, Treröset
Biskopsgården, Vårväderstorget
Biskopsgården, Väderlekstorget
Centrum, Burås
Centrum, Centrala Guldheden
Centrum, Doktor Forselius gata m fl
Centrum, Eklanda
Centrum, Framnäs
Centrum, Friggagatan-Stampen
Centrum, Getebergsäng
Centrum, Guldheden vattentornet
Centrum, Gullbergsvass-Svingeln
Centrum, Hedås-Gårda
Centrum, Inom Vallgraven
Centrum, Kristinehöjd
Centrum, Krokslätt
Centrum, Landala
Centrum, Landala Egnahem
Centrum, Landalabergen m fl
Centrum, Landalagången m fl
Centrum, Lorensberg
Centrum, Mossen
Centrum, Nedre Johanneberg
Centrum, Nordstan-Otterhällan
Centrum, Norra Guldheden
Centrum, Norra Heden-Gårda
Centrum, Norra Vasastaden
Centrum, Odinsgatan-Stampen
Centrum, Olofshöjd
Centrum, Södra Guldheden
Centrum, Södra Heden
Centrum, Södra Johanneberg
Centrum, Södra Vasastaden
Centrum, Valand
Centrum, Östra Vasastaden
Centrum, Övre Johanneberg
Frölunda, Frölunda
Frölunda, Frölunda torg
Frölunda, Gånglåten m fl
Frölunda, Ruddalen
Frölunda, Spinetten
Frölunda, Tofta
Frölunda, Västra Järnbrott
Frölunda, Östra Järnbrott
Gunnared, Angereds Centrum
Gunnared, Lövgärdets Centrum
Gunnared, Nedre Lövgärdet
Gunnared, Norra Gårdsten
Gunnared, Norra Rannebergen
Gunnared, Södra Gårdsten
Gunnared, Södra Rannebergen
Gunnared, Trädgårdsgärdet
Gunnared, Västra Gårdsten
Gunnared, Östra Gårdsten
Gunnared, Övre Lövgärdet
Härlanda, Fräntorp
Härlanda, Härlanda
Härlanda, Munkebäck
Härlanda, Norra Björkekärr
Härlanda, Robertshöjd
Härlanda, Södra Björkekärr
Härlanda, Södra Kålltorp
Härlanda, Torpa
Härlanda, Vidkärr
Härlanda, Västra Björkekärr
Härlanda, Västra Kålltorp
Härlanda, Östra Kålltorp
Högsbo, Högsbo
Högsbo, Marklandsgatan m fl
Högsbo, Norra Högsbohöjd
Högsbo, Norra Kaverös
Högsbo, Södra Högsbohöjd
Högsbo, Södra Kaverös
Högsbo, Västra Flatås
Högsbo, Västra Högsbotorp
Högsbo, Östra Flatås
Högsbo, Östra Högsbotorp
Kortedala, Adventsparken
Kortedala, Bellevue
Kortedala, Fjällbo
Kortedala, Gamlestaden
Kortedala, Gregorianska gatan m fl
Kortedala, Kortedala Centrum
Kortedala, Kviberg
Kortedala, Månadsgatorna m fl
Kortedala, Norra Kortedala
Kortedala, Nylöse
Kortedala, Södra Kortedala
Kortedala, Utby
Kortedala, Utbynäs
Kortedala, Västra Kortedala
Kortedala, Östra Kortedala
Kärra-Rödbo, Gerrebacka-Ingebäck
Kärra-Rödbo, Mysterna-Svankällan
Kärra-Rödbo, Norra Kärra
Kärra-Rödbo, Rödbo
Kärra-Rödbo, Södra Kärra
Kärra-Rödbo, Västra Kärra
Kärra-Rödbo, Östra Kärra
Linnéstaden, Annedal
Linnéstaden, Haga
Linnéstaden, Kommendantsängen
Linnéstaden, Linné
Linnéstaden, Linnéplatsen
Linnéstaden, Långgatorna
Linnéstaden, Masthuggstorget
Linnéstaden, Nedre Masthugget
Linnéstaden, Nilssonsberg
Linnéstaden, Olivedal
Linnéstaden, Oscar Fredrik
Linnéstaden, Risåsen
Linnéstaden, Skansberget
Linnéstaden, Slottsskogen
Linnéstaden, Stigberget
Linnéstaden, Sveaplan
Linnéstaden, Vegastaden
Linnéstaden, Änggården
Linnéstaden, Övre Masthugget
Lundby, Bjurslätt
Lundby, Flunsås
Lundby, Hilldedal
Lundby, Kyrkbyn
Lundby, Kärrdalen
Lundby, Lindholmen
Lundby, Lundbyvassen
Lundby, Norra Bräcke
Lundby, Norra Kvillebäcken
Lundby, Norra Lundby
Lundby, Norra Tolered
Lundby, Sannegården
Lundby, Slätta Damm
Lundby, Södra Bräcke
Lundby, Södra Kvillebäcken
Lundby, Södra Lundby
Lundby, Södra Tolered
Lundby, Wieselgrensplatsen
Lundby, Västra Brämaregården
Lundby, Västra Eriksberg
Lundby, Västra Rambergsstaden
Lundby, Östra Brämaregården
Lundby, Östra Eriksberg
Lundby, Östra Rambergsstaden
Lärjedalen, Agnesberg
Lärjedalen, Björsared-Knipared
Lärjedalen, Bläsebo
Lärjedalen, Eriksbo
Lärjedalen, Gunnilse-Linnarhult
Lärjedalen, Norra Hjällbo
Lärjedalen, Olofstorp
Lärjedalen, Sandeslätt
Lärjedalen, Skolspåret
Lärjedalen, Södra Hjällbo
Lärjedalen, Västra Hammarkullen
Lärjedalen, Östra Hammarkullen
Majorna, Djurgårdsgatan m fl
Majorna, Gatenhielmska
Majorna, Godhem
Majorna, Gråberget
Majorna, Hängmattan
Majorna, Karl Johans torg
Majorna, Klippan
Majorna, Kungsladugård
Majorna, Majorna
Majorna, Mariaplan
Majorna, Marieberg
Majorna, Sandarne
Majorna, Silverkällan
Majorna, Skytteskogen
Majorna, Slottsskogsgatan m fl
Majorna, Svalebo
Majorna, Söderlingska ängen
Onsdagsdistrikt
Södra Skärgården, Brännö-Asperö
Södra Skärgården, Donsö-Vrångö
Södra Skärgården, Styrsö-Köpstadsö
Torslanda, Amhult-Arendal
Torslanda, Andalen
Torslanda, Björlanda
Torslanda, Domarringen m fl
Torslanda, Hjuvik
Torslanda, Hällsvik
Torslanda, Kvisljungeby
Torslanda, Lilleby
Torslanda, Nolered
Torslanda, Torslanda
Torslanda, Tumlehed
Tuve-Säve, Glöstorp
Tuve-Säve, Gunnestorp
Tuve-Säve, Norumshöjd
Tuve-Säve, Säve
Tuve-Säve, Tuve
Tuve-Säve, Tången
Tynnered, Beryllgatan-Guldringen
Tynnered, Bratthammar
Tynnered, Grevegården
Tynnered, Korsåsen
Tynnered, Norra Näset
Tynnered, Norra Opaltorget
Tynnered, Skattegården
Tynnered, Södra Näset
Tynnered, Södra Opaltorget
Tynnered, Tynnered
Tynnered, Västra Önnered
Tynnered, Åkered
Tynnered, Ängås
Tynnered, Östra Önnered
Älvsborg, Björnekulla
Älvsborg, Ekebäck
Älvsborg, Grimmered
Älvsborg, Hagen
Älvsborg, Långedrag
Älvsborg, Norra Fiskebäck
Älvsborg, Nya Varvet
Älvsborg, Påvelund
Älvsborg, Södra Fiskebäck
Älvsborg, Tångudden
Örgryte, Bagaregården
Örgryte, Bö
Örgryte, Gamla Lunden
Örgryte, Gubbero
Örgryte, Jakobsdal
Örgryte, Kärralund
Örgryte, Nobelplatsen
Örgryte, Norra Skår
Örgryte, Nya Lunden-Prästgårdsängen
Örgryte, Olskroken
Örgryte, Redberget
Örgryte, Redbergslid
Örgryte, Sankt Pauli
Örgryte, Strömmensberg
Örgryte, Södra Skår
Örgryte, Torp
Örgryte, Västra Kallebäck
Örgryte, Ånäs
Örgryte, Örgryte
Örgryte, Östra Kallebäck
Örgryte, Överås